De nacht van de gestolen schilderijen, een spannend jeugdavontuur
Wij mochten bij de boekpresentatie zijn van het nieuwste jeugdboek van Martine Gosselink. Naast auteur is Gosselink ook kunsthistorica, conservatrice, tentoonstellingsmaakster en de directeur van het Mauritshuis in Den Haag. Dus waar anders dan in het Mauritshuis was deze lancering. Precies op de plek waar een groot deel van haar jeugdboek De nacht van de gestolen schilderijen zich afspeelt. Een bijzondere locatie met een net zo bijzonder verhaal.

De nacht van de gestolen schilderijen samenvatting
Mies moet een werkstuk maken voor geschiedenis, een vak waar ze helemaal niks mee heeft. En nu gaat haar beste vriendin Mora ook nog het hele weekend weg! Zonder haar lukt het Mies nooit om iets te bedenken… Dan nodigt Amin, een van de slimste jongens uit de klas, haar uit om met hem en zijn vrienden mee te gaan naar een museum in Den Haag. Mies besluit het erop te wagen. Maar wat een saai museumbezoek leek te gaan worden, verandert al snel in een avontuur. Met wilde verhalen over roofkunst en een avond in het donker in het Mauritshuis. Geschiedenis was nog nooit zo spannend. Lees het in De nacht van de gestolen schilderijen!
“Plotseling schrikt Mies. Haar blik was afgedwaald naar een van de donkere zalen achter hen maar… Ziet ze het goed? Loopt daar iemand? Een zwarte schim?”
Jeugdboek over kunst
Wat een tof boek heeft Martine Gosselink geschreven! Dit is echt een spannend avontuur waarbij kunst en musea helemaal tot leven komen. Laat dat maar aan Gosselink over. Naast haar kennis heeft ze ook gewoon ontzettend veel passie voor haar diverse werkzaamheden en laat dit vervolgens perfect samenkomen in haar nieuwste jeugdboek. Het is leuk dat de locaties echt zijn. Ik kom uit Den Haag en herkende alle plekken. Maar ook als je niet hiervandaan komt kan ik me voorstellen dat de locaties tot leven komen in het verhaal van De nacht van de gestolen schilderijen.
En die locaties zijn een belangrijk onderdeel. Want dat is de verbinding met de hoofdkarakters. Die zijn zoekende naar een onderwerp voor hun geschiedeniswerkstuk. En hoe leuk is het om een onderwerp te kiezen wat echt spreekt tot je? De kinderen komen naast de locaties, de juiste mensen tegen en een leuk avontuur verweven met kunst en geschiedenis is het resultaat.
Naast musea en kunstwerken komen ook thema’s aan bod als roofkunst en geschiedenis. En die twee hangen dan ook weer samen. Goed om de doelgroep hiervan op de hoogte stellen middels een leuk boek. Roofkunst is een onderwerp wat steeds meer besproken wordt en dat is goed.
Betrokken auteur
Een deel van de kracht van een goed jeugdboek zit toch ook wel in een betrokken auteur. En dat is Martine Gosselink. De nacht van de gestolen schilderijen is opgedragen aan wat kinderen die ook weer in het verhaal zitten. Superleuk om zo je doelgroep te betrekken in het verhaal. Daarnaast is het natuurlijk leuk om echte locaties en echte kunstwerken te verweven in een spannend avontuur. De schrijfstijl is helder en direct. Er worden geen rijke woorden geschuwd en er volgt genoeg uitleg over de diverse thema’s.
Jeska Verstegen heeft de cover en illustraties verzorgd. Elk hoofdstuk begint met een kleine illustratie zonder kleur. Met zo’n sprekende cover had ik ergens nog wel gehoopt op een wat grotere en meer gedetailleerde illustratie van Verstegen in De nacht van de gestolen schilderijen. Maar voor de doelgroep is dit natuurlijk prima en passend.
De nacht van de gestolen schilderijen recensie
Het is denk ik wel duidelijk dat ik dit een fijn boek vind. Mijn oudste dochter van 11 was mee en door de locatie ging het verhaal voor haar wel meer leven. Ze is net niet helemaal de doelgroep denk ik nog. De kinderen in het verhaal van De nacht van de gestolen schilderijen zitten op de middelbare school en mogen zelf al reizen met de bus. Zover is zij nog niet. Toch kan het voor kinderen die 11 zijn en interesse hebben in kunst en geschiedenis zeker al een geschikt boek zijn. Als ik een leeftijd zou moeten hangen aan dit boek zou dat voor tieners zijn, vanaf 12+ ongeveer.
De nacht van de gestolen schilderijen is ook echt een boek waar volwassenen ook heel enthousiast over zijn. Een mooie rijke taal, boeiende thema’s die verdiept worden en een divers groepje jongeren vormen de basis van dit spannende avontuur. Het boek is niet heel dik, het lettertype wat kleiner dan ik gewend ben. Uiteraard is een leuke tip om dit boek mee te nemen naar het Mauritshuis. Maar ook zonder boek is dat zeker een bezoekje waard. Vergeet daarna niet de iconische Dungelmann kroketten te eten.
- Boeken thema kunst
- Leestip: Banksy ontmaskerd
Specificaties De nacht van de gestolen schilderijen Missie Mauritshuis
Auteur: Martine Gosselink | Illustraties: Jeska Verstegen | Uitgever: Rubinstein | Februari 2025 | 9789047634843 | 108 pagina’s | Meer informatie bij je lokale boekhandel, bezoek de website van uitgeverij Rubinstein, klik hier voor Bol, kijk bij Bruna.nl of bij Amazon
Welk woord of thema spreekt jou aan in een boek? Klik op een woord en ga naar boeken toe in dit thema!
avontuur boekenserie culturen dieren diversiteit emoties familie fantasie fantasy filosofie geheimen geschiedenis gevoelens graphic novel grappig het leven humor interactief jezelf zijn klassieker kunst liefde maatschappij magie mentale gezondheid mindful mysterie natuur oorlog opgroeien politie prentenboek prentenboek op rijm roman school seizoenen spannend sprookjes sterke vrouw thriller verhalenbundel vriendschap weetjesboek wereld zoekboek
Schrijf je in voor onze stoere nieuwsbrief die elke eerste week van een maand wordt verzonden en blijf op de hoogte van het lekkerste leesvoer!