De niet zo rampzalige avonturen van Herre, een grappig avonturenboek
Voor de kinderboekenweek 2025 mocht ik de blog schrijven over de kerntitels. Hierdoor kon ik al een stukje lezen over de boeken en bij de niet zo rampzalige avonturen van Herre was ik meteen getriggerd. Ik vond de kaft aansprekend en ook de achterflap maakte me nieuwsgierig. Ik ben meteen het boek gaan lezen, want hij staat ook op Kobo plus. Dat is erg fijn als je in het buitenland woont. Is het een aanrader als kerntitel? Lees dan snel verder.
De niet zo rampzalige avonturen van Herre Samenvatting
Pas op! Het eerste deel over Herre is levensgevaarlijk: je raakt leesverslaafd!
De (niet zo) gevaarlijke avonturen van Herre van Marte Jongbloed (door de Kinderjury bekroond met de Pluim van de Senaat 2017) is het eerste deel van een grappig leesavontuur over een jongen die niets mag van zijn moeder. Maar toch in allerlei gevaarlijke situaties verzeild raakt. Een heerlijke serie voor alle kinderen die toe zijn aan iets meer dan graphic novels. Met vrolijke zwart-witillustraties van Iris Boter.
De vader van Herre is een paar jaar geleden verdwenen tijdens een expeditie op de Noordpool. Zijn moeder is daarom doodsbang dat ze Herre ook kwijtraakt. Daarom mag hij niet naar zwemfeestjes, door het verkeer fietsen en touwklimmen tijdens de gymles. Dan komt er een nieuwe buurman naast Herre wonen. Hij is een beetje mysterieus. Elke keer als Herre met hem op stap gaat, gebeuren er vreemde en gevaarlijke dingen. Natuurlijk mag Herres moeder daar niets van weten…
In deze serie verschenen ook: De (nogal) ijzingwekkende zoektocht van Herre* (deel 2, net als deel 1 ook bekroond met de Pluim van de Senaat) en De (zeer) bloedstollende expeditie van Herre* (deel 3). ~ ‘Knettterleuk!’ Senaatslid Nederlandse Kinderjury 2018
Hilarisch en mysterieus
In de niet zo rampzalige avonturen van Herre lezen we over Herre die niet veel mag van zijn moeder Silke. Zijn moeder heeft een doosje met allemaal artikelen over de gevaren van het leven. Dit is in eerste instanties grappig en de moeder komt vrij extreem over. Gedurende het verhaal kom je er steeds meer achter waarom dat is en zie je ook Herre hier steeds meer mee worstelen. Ook de nieuwe buurman speelt een grote rol. Er zitten veel woordgrapjes en grappige situaties in, maar er zit ook een mooie diepe laag onder. Dat maakt dit boek ook erg geschikt om voor te lezen en hier dan over te praten. Praten over boeken is heel erg belangrijk en door de diepere lagen en rijke tekst is dat goed mogelijk.
De buurman is erg mysterieus en je bent steeds tijdens het lezen van de niet zo rampzalige avonturen van Herre je aan het afvragen want nu zijn verhaal is. Er worden kleine stukjes onthuld, maar eigenlijk blijft het mysterieus en ik denk dat dat kinderen zeker ook aanspreekt. Ik moest een beetje aan Mary Poppins denken.
Boodschap
Op het eerste gezicht lijkt de niet zo rampzalige avonturen van Herre en grappig avonturenboek, maar niets is minder waar. De boodschap en onderliggende thema’s over vriendschap, opkomen voor jezelf. Hoe om te gaan met bemoeizuchtige ouders en waarom maken ouders keuzes en verbieden ze dingen is er erg mooi in verweven. Het geloven in jezelf en in je eigen kracht staat vond ik ook erg goed naar voren komen. Dat maakt dat dit boek erg geschikt is om voor te lezen. Ik zou dit boek zeker aanraden vanaf groep 5/6 om voor te lezen en 7/8 zal hier zeker ook zelf van smullen. Er zijn nog meer delen over Herre en dat helpt leerlingen ook om makkelijker verder te lezen.
Conclusie
Ik vond het als volwassene al een erg mooi en vermakelijk boek. Ik heb genoten van de situaties en de humor die in de niet zo rampzalige avonturen van Herre zit. Ook de onderliggende boodschappen en thema’s vond ik erg sterk. De ontwikkeling van de personages vond ik erg mooi om te lezen en ik heb meerdere keren moeten lachen om de situaties. Het is een fijne schrijfstijl, waar je als kind en volwassenen van gaat genieten.
Je kunt over de gevaarlijke situaties mooie gesprekken voeren in de klas. Als vervolg zou bijvoorbeeld een creatief schrijfopdracht kunnen zijn om een eigen krantenartikel te schrijven over iets gevaarlijks. Op youtube heeft Marte Jongbloed ook filmpjes van moeder Silke die tips geeft in gevaarlijke situaties. Daar kun je er ook een van kijken en de kinderen zelf tips laten bedenken voor gevaarlijke situaties. Zo kun je het boek gebruiken tijdens taallessen creatief schrijven. Dat er meerdere delen zijn vind ik als leerkracht een pluspunt. Als kinderen dit boek leuk vinden, kunnen ze lekker verder lezen. Een mooie kerntitel voor de kinderboekenweek 2025 die erg geschikt is voor groep 5/6.
Leestips
Specificaties De niet zo rampzalige avonturen van Herre
Auteur: Marte Jongbloed en Iris Boter | Illustrator: Iris Boter | Uitgever: LS | 9789021049212 | Juli 2024 | 272 pagina’s | Meer informatie bij de lokale boekhandel, kijk op de website van uitgeverij LS, kijk bij Bol, bij Bruna.nl of bij Amazon
Welk woord of thema spreekt jou aan in een boek? Klik op een woord en ga naar boeken toe in dit thema!
avontuur boekenserie culturen dieren diversiteit emoties familie fantasie fantasy filosofie geheimen geschiedenis gevoelens graphic novel grappig het leven humor jezelf zijn klassieker klimaat kunst liefde maatschappij magie mentale gezondheid mindful mysterie natuur oorlog opgroeien politie prentenboek prentenboek op rijm roman school seizoenen spannend sprookjes sterke vrouw thriller verhalenbundel vriendschap weetjesboek wereld zoekboek
- Zomerwoud, een spannend prehistorisch jeugdboek - 18/03/2025
- De Gorgels en het geheim van de gletsjer, deel 2 - 16/03/2025
- Animal Farm – een politiek tijdloos verhaal van Orwell - 13/03/2025
Schrijf je in voor onze stoere nieuwsbrief die elke eerste week van een maand wordt verzonden en blijf op de hoogte van het lekkerste leesvoer!