De wilde stilte, een emotioneel verhaal over de loop van het leven

De wilde stilte is het vervolg op Het zoutpad. Dit eerste deel was een emotioneel boek over het leven van Raynor en Moth die alles kwijtraken. Maar tevens een boek over weer hoop vinden. Het zoutpad vond ik erg mooi en ik was erg benieuwd hoe het afliep. Verder zijn nieuwe wandelavonturen altijd een genot om te lezen vind ik. De kaft is ook heel sprekend en ingetogen.

kader de wilde stilte

De wilde stilte samenvatting

Voor Raynor en haar man Moth ligt het antwoord in de natuur. Sinds ze hun huis kwijtraakten en alleen met een rugzak en een tentje de bijna duizend kilometer aflegden van het zoutpad, sinds ze maandenlang leefden aan de wilde en winderige kustlijn van Engeland, voelen de kliffen, de lucht en de rotsachtige bodem aan als hun thuis. Moth had een terminale diagnose, maar tegen elke medische verwachting in lijkt hij in de natuur te zijn opgeleefd. Zo ontdekken Raynor en Moth op de ruige strook tussen land en zee dat alles mogelijk is. Als ze uiteindelijk terugkomen in de bewoonde wereld, blijkt een dak boven je hoofd nog geen thuis.

De terugkeer naar een normaal bestaan blijft moeilijk – totdat een ongelooflijk gebaar van iemand die hun verhaal heeft gelezen alles anders maakt. De kans nieuw leven te blazen in een prachtige, oude boerderij diep in de heuvels van Cornwall en het door landbouw verarmde land stukje bij beetje terug te geven aan de natuur, wordt hun redding. Het wordt het nieuwe pad dat zij volgen. De wilde stilte is een verhaal van hoop, en van een levenslange liefde die sterker is dan al het andere. Het is een even helder als fijnzinnig verhaal over de instinctieve verbinding tussen onze ziel en de natuur, en hoe belangrijk die is voor ons allemaal.

achterflap de wilde stilte

Op het verkeerde been

In mijn gedachte ging De wilde stilte ook over wandelen. Dit heb ik vooral zelf bedacht, want dat staat niet op de achterflap. Raynor, de schrijfster staat nu ook bekend als lange afstandswandelaar en ik denk dat ik daarom die verwachting had. Het duurde voor mij daarom ook even voordat ik in het boek kwam. Het is namelijk in het begin vooral de zoektocht naar een huis en een leven opbouwen. Ook word je meegenomen in hoe Raynor het boek Het zoutpad schrijft en tegen welke problemen ze daarbij aanloopt.

Ik vond dit eerst zelf wat minder, omdat ik zat te wachten op de lange afstandswandeling. Die zit wel in het boek, maar pas rond 2/3 van het boek. Dat maakte dat dit deel voor mij net wat teveel kabbelde. Het is mooi geschreven en de emoties en worstelingen worden heel goed duidelijk gemaakt en uitgebreid uitgemeten in het boek. Je merkt dat Raynor het ook niet makkelijk heeft. Dat lijkt me ook logisch als je levenspartner zo ziek is. Ze zagen hem opknappen bij het wandelen en dus merk je dat er steeds een drang terug naar de natuur is.

Terugblik

In De wilde stilte komt ook een stuk over de geschiedenis en het verleden aan bod. Ook de relatie met de moeder van Raynor wordt (ineens) beschreven. Dit was voor mij vaak niet duidelijk. Het ging van tegenwoordige tijd zonder aankondiging naar het verleden. Deze flashbacks waren lang niet helder dus dat gaf wel eens wat onduidelijkheid. Daardoor maakte het voor mij dat het tweede deel minder prettig las dan het eerste deel. Ook de hele beschrijving van hoe ze Het zoutpad schreef vond ik wat minder interessant, omdat ik dat boek net zelf al had gelezen. Mocht je Het zoutpad niet hebben gelezen, dan is dit wel een fijne introductie en verklaring hoe dat boek tot stand is gekomen.

Terug naar de natuur

Raynor is een meester in het beschrijven van de natuur en de omgeving. Ook in De wilde stilte zie je deze prachtige natuuromschrijvingen weer terug. De omschrijvingen van de natuur dichtbij en ook die van verder weg tijdens de wandeling die ze toch gaan doen. Ook die omschrijving sleurt je mee en smaakt naar mee. Net als bij Het zoutpad vind ik het ook hier jammer dat er nergens een illustratie of afbeelding is. Ik snap dat het verhaal vooral gaat om de worsteling van Raynor en Moth met de gezondheid en terug gaan naar de natuur. Maar juist door de beeldende omschrijvingen wil je het ook wel voor je zien. Enkele foto’s waren voor mijn gevoel zeker van toegevoegde waarde geweest.

Het is mooi om te lezen hoe Raynor gedurende het verhaal in De wilde stilte het vertrouwen in zichzelf en de medemens ook langzaam weer terug begint te vinden. Ze blijft heel wantrouwend. Maar ze krijgt ook kansen en die weten ze te pakken. Moth is een echte doorzetter en ik heb veel bewondering voor hem. Ik denk dat veel mensen in zijn situatie al bij de pakken neer waren gaan zitten. Hij blijft in beweging ondanks alle moeilijkheden en weet echt de weg terug naar zijn natuur te vinden.

Leeservaring De wilde stilte

De wilde stilte laat mij hinken op 2 gevoelens. Ik miste zelf ergens de uitgebreide beschrijvingen van de wandeltochten. Laat in het boek gaan ze wel wandelen en die beschrijvingen zijn poëtisch en om bij weg te dromen. De worstelingen om een leven op te bouwen, de chronische ziekte het hoofd te bieden en terug naar de natuur willen is interessant, maar werd voor mijn gevoel soms wel heel erg herhaald.

Helemaal in het begin in hoe ze het boek is gaan schrijven en herhaling van de belevenissen uit het boek Het zoutpad vond ik dit keer wat langdradig. Misschien ook omdat ik dit boek pas net 2 weken geleden heb gelezen en dit dus nog vers in mijn geheugen zat. Dit had voor mij iets krachtiger en bondiger gekund. De emotionele rollercoaster is heftig en aangrijpend en maakt dat je heel erg betrokken bent. De flashbacks en de relatie met haar moeder vond ik zelf niet veel toevoegen en juist voor meer verwarring zorgen. Het was vaak niet duidelijk en dat las niet prettig. Toch ben ik nog steeds benieuwd naar het volgende deel. Ik ben vooral nu ook wel benieuwd of Moth het allemaal vol blijft houden.

Luid,
in een gefluister zo duidelijk dat ik het altijd heb geweten,
in woorden die ik altijd heb kunnen horen.
Het antwoord
was er altijd al.

Leestips passend bij De wilde stilte

Specificaties De wilde stilte

Auteur: Raynor Winn | Vertaler: Annemie de Vries | Oorspronkelijke titel: The Wild Silence | Uitgever: Balans | 9789463822503 | 15 september 2022 | 320 pagina’s | Meer informatie bij je lokale boekhandel, bezoek de website van uitgeverij Balans, klik hier voor Bol, kijk bij Bruna.nl of bij Amazon

Welk woord of thema spreekt jou aan in een boek? Klik op een woord en ga naar boeken toe in dit thema!

avontuur boekenserie culturen dieren diversiteit emoties familie fantasie fantasy geheimen geschiedenis gevoelens graphic novel grappig het leven humor interactief jeugdroman jezelf zijn klassieker kunst liefde maatschappij magie mentale gezondheid mindful mysterie natuur oorlog opgroeien politie prentenboek prentenboek op rijm roman school seizoenen spannend sprookjes sterke vrouw thriller verhalenbundel vriendschap weetjesboek wereld zoekboek

Footer 8 met bol verwijzing
Ingrid
Delen is enorm lief

Schrijf je in voor onze stoere nieuwsbrief die elke eerste week van een maand wordt verzonden en blijf op de hoogte van het lekkerste leesvoer!

Ik ben Ingrid (1988) en woon & werk als leerkracht basisonderwijs op Bonaire. Ik ben betrokken bij de schoolbieb en volg de opleiding Vol van lezen. Plezier in lezen vind ik naast het technische stukje heel belangrijk. Buiten veel jeugdliteratuur lees ik graag fantasy en thrillers.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Bericht reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.