Een geheim met een geurtje, Jefferson 3 van deze jeugdserie
Soms overvalt het leven je met een snelheid die je even naar adem laat snakken. De teamleden van StoerLeesVoer verslinden veel en graag boeken. Maar soms komen we even niet uit met onze recensiestapel en andere dingen die moeten. Zo kwam dit boek Jefferson in mijn handen. Eigenlijk een leuke manier om eens buiten je comfortgenre te lezen. Het eerdere deel kreeg een jubelrecensie van Linda. Ik ben erg benieuwd naar deel 3: Een geheim met een geurtje!

Jefferson een geheim met een geurtje samenvatting
De jonge egel Jefferson helpt zijn beste vriend Gijsbert, het varken, sneeuwruimen. Uit de sneeuw steekt een laars. In de laars: een voet. Aan het einde van de voet: de kat Emiel, ijskoud en bewusteloos.
Wat doet de fotograaf in de sneeuw? Wie heeft zijn camera gestolen? En vooral: waarom? Jefferson en Gijsbert gaan op zoek naar antwoorden. Maar dat blijkt niet zonder gevaar…
Jefferson een geheim met een geurtje is geschikt voor kinderen vanaf ongeveer 9 jaar.
‘Knetterend van het taalplezier.’
– Joukje Akveld in Het Parool
‘Jean-Claude Mourlevat vernieuwt het traditionele sprookje op briljante wijze, met aandacht voor zowel gruwel als schoonheid… Hij behandelt grote thema’s als liefde, gemis, kwetsbaarheid en vriendschap in een zorgvuldige, maar tegelijkertijd dromerige taal.’
– De jury van de Astrid Lindgren Memorial Award
‘Vrolijk en spannend. […] Jefferson, Gijsbert en hun vrienden zijn geweldige personages, waardoor het licht lezen is, en daardoor voor iedereen.’
– Edward van de Vendel
‘Het taalgebruik vind ik vooral subliem. Met woorden die je niet vaak ziet, maar die zo goed de sfeer weten te pakken. De auteur zorgt daarmee voor een heerlijke leesflow.’
– Linda van StoerLeesVoer
Vertraag met deze detective voor de jeugd
Ik ben het helemaal eens met Linda dat dit boek een op een aangename manier kabbelend de lezers meeneemt. Het is echt even vertragen in Jefferson. Nergens worden prikkels op je afgevuurd. Het is een klassieke manier van vertellen en daardoor (voor)lezen. Doordat dieren menselijke trekjes hebben leest het als een fabel. Dat zorgt voor een aangename mix van herkenning en vervreemding. Jefferson een geheim met een geurtje is een authentiek verhaal. Echt geheel uit de eigenzinnige pen van auteur Jean-Claude Mourlevat.
Een geheim met een geurtje start ook weer met een noot van de auteur. En dat zorgt meteen voor nog meer zin om te lezen. Ook mijn dochters vinden dit een leuke start. Zeker omdat onze “verwarmingsketel” kortgeleden gerepareerd is. Ze zien meteen herkenning, dat in combinatie met dat dieren deze taken doen, zorgt al voor een glimlach.
Het verhaal van Een geheim met een geurtje leest inderdaad als een slow read voor jonge luisteraars of oudere kinderen die zelf willen lezen. Het bevat een mysterie, een spannende weg naar een oplossing, en een afgerond einde. Er zitten diverse karakters in, haalt bepaalde thematiek uit onze maatschappij aan en de auteur gebruikt inderdaad rijke taal. Een taal met minder frequent gebruikte woorden in zinnen die niet voor menig mens gangbaar zijn.
Jefferson deel 3
De quotes hierboven van Joukje Akveld, Edward van de Vendel, de jury van de Astrid Lindgren Memorial Award en onze eigen Linda zijn lyrisch. Al die mensen heb ik stuk voor stuk hoog in het leesvaandel. Maar dit is het moment dat ik helaas van onze kant moet gaan toegeven dat wij dus totaal geen match blijken te hebben met Jefferson een geheim met een geurtje. En dat vind ik jammer. Dit boek heeft alles waar ik van hou en waar mijn kinderen ook van houden. Maar eigenlijk zijn wij vrij direct de weg kwijt in dit verhaal. Want hoe oud zijn de hoofdkarakters eigenlijk? Ze wonen zelfstandig waar de een geologie (wat is dat) studeert en de ander verwarmingsmonteur is. De taal staat te ver van ons af en zorgt voor verwijdering uit dit verhaal.
Hoe zit dat tussen Egel en Varken? Zijn ze verliefd of vrienden? Waarom mopperen ze zo, vinden ze elkaar wel echt aardig? Woorden en zinnen als: autopsie, bewusteloos, niet te stuiten, vrouwenradio, schedeltrauma, postlinguaal, bilinguaal en residueel afval zorgen voor nog meer vragen en dan zitten we nog niet op bladzijde 50. Ik hou echt van rijke taal maar dit remt ons lezen. Mijn dochters (5 en 11 jaar) haken vrij snel af en ik moet Een geheim met een geurtje alleen uitlezen.
Wat ik wel boeiend vind is dat Emiel de kat doof is en gebarentaal veel aan bod komt. Ook het verschil tussen Nederlandse en Belgische gebaren. Beide zijn opgenomen in Een geheim met een geurtje en dat vind ik echt tof! Ik wist geeneens dat er verschil was.
Jefferson een geheim met een geurtje recensie
Echt met pijn in mijn leeshart moet ik dus bekennen dat wij geen match voelen met Jefferson een geheim met een geurtje. Of dat komt doordat we de eerdere delen niet gelezen hebben, het moment er niet naar is of we gewoon geen match zijn. Dat weet ik niet. Een boek wint niet voor niets een grote prijs, en de enthousiaste quotes zijn niet van de minste mensen. Ik voel me dus ook echt geroepen om me te verantwoorden waarom het geen match was.
Jefferson een geheim met een geurtje is echt geen slecht boek. Het is bijzonder, uniek, eigen en authentiek. Synoniemen die ik toch allemaal benoemd wil hebben. Het is heerlijk vertraagd lezen en zal zeker voor sommige lezers humor en mysterie bevatten.
Ik kan dan ook echt aanraden om de recensie van Linda te lezen, want die is superenthousiast en dan kan je denk ik een goede keuze maken of dit boek, deze boekenserie iets voor jou is!
Specificaties Jefferson een geheim met een geurtje
Auteur: Jean-Claude Mourlevat | Uitgever: Lannoo | Vertaald door Lies Lavrijsen | Oorspronkelijke Franse titel: Jefferson se fâche | Oktober 2024 | 9789401434461 | 256 pagina’s | Jefferson deel 3 | Meer informatie bij je lokale boekhandel, bezoek de website van uitgeverij Lannoo, klik hier voor Bol, kijk bij Bruna.nl of bij Amazon
Welk woord of thema spreekt jou aan in een boek? Klik op een woord en ga naar boeken toe in dit thema!
avontuur boekenserie culturen dieren diversiteit emoties familie fantasie fantasy filosofie geheimen geschiedenis gevoelens graphic novel grappig het leven humor interactief jezelf zijn klassieker kunst liefde maatschappij magie mentale gezondheid mindful mysterie natuur oorlog opgroeien politie prentenboek prentenboek op rijm roman school seizoenen spannend sprookjes sterke vrouw thriller verhalenbundel vriendschap weetjesboek wereld zoekboek
Schrijf je in voor onze stoere nieuwsbrief die elke eerste week van een maand wordt verzonden en blijf op de hoogte van het lekkerste leesvoer!