Hotel De Spartaan, een fantastisch en origineel verhaal

Om de zoveel tijd komt er een boek voorbij waar ik echt heel enthousiast van word. Zo’n boek, waarvan je hoopt dat heel veel kinderen het gaan ontdekken en lezen. Zo’n boek dat in elke schoolbieb en boekhandel een goed plekje moet krijgen. En zo’n boek heb ik nu dus gelezen. ‘Hotel De Spartaan’ is een ontzettend leuk, origineel en spannend verhaal, wat je in één adem uitleest. Niet té eng, maar wel een verhaal dat je snel verder wil lezen om te ontdekken hoe het nu af zal lopen. In deze review lees je er meer over.

Hotel de Spartaan

Hotel De Spartaan samenvatting

Roef houdt niet van lezen. Veel liever werkt hij met zijn handen. Bijvoorbeeld aan zijn ontwerp voor de uitvindwedstrijd. Maar zijn vader, die pepernoten verkoopt in China, en zijn moeder, gemeenteraadslid voor Iedereen Telt, willen natuurlijk dat hij naar het gymnasium gaat. Daarvoor moet hij natuurlijk wél goed scoren op de OMNI-toets.

Als Roefs uitslag tegenvalt, sturen zijn ouders hem naar hotel De Spartaan. Rijke kinderen kunnen daar de zomervakantie doorbrengen, waarna ze de OMNI-toets mogen overdoen. Maar als Roef in hotel De Spartaan aankomt, ontdekt hij dat daar vreemde en enge dingen gebeuren…

Lizette de Koning schreef met Hotel De Spartaan een boek vol vaart en humor, over een jongen die door zijn ouders naar een zomerschool wordt gestuurd en ontdekt dat de eigenaar niet het beste voor heeft met de kinderen. Hotel De Spartaan is een heerlijk avontuur voor lezers van 9 of ouder.

hotel de spartaan

Een verhaal dat raakvlakken heeft met de werkelijkheid

Ik ben om verschillende redenen ontzettend enthousiast over het boek ‘Hotel De Spartaan’, geschreven door Lizette de Koning. Ten eerste vind ik het een ontzettend origineel verzonnen verhaal. Voor heel veel kinderen is de Cito-toets (of IEP-toets of een andere variant) een heel spannend moment in hun leven. En ook veel ouders leggen hier veel druk op, wellicht soms ook wel te veel. Dat wordt in dit boek pijnlijk duidelijk.

De ouders van Roef willen een zo hoog mogelijk advies, en ze denken hem dus een plezier te doen met een bijspijkercursus in de vakantie. Maar het is vanaf bladzijde 1 is het eigenlijk al duidelijk dat lezen niet Roefs sterkste kant is, maar zijn ouders lijken dat niet te willen zien. Daarnaast hebben ze het ook veel te druk met hun carrière en verliezen ze hun zoon eigenlijk uit het oog.

Roef moet dus naar hotel De Spartaan. En hoewel de Nederlandse ouders hun kinderen natuurlijk niet naar zo’n hotel sturen, heeft het wel een raakvlak met de vele huiswerkbegeleiding en Cito-trainingen die sommige kinderen krijgen. Daar ga je na het lezen van dit boek misschien heel anders over denken.

hotel de spartaan

Een horrorvakantie in Hotel De Spartaan

Want dat dit absoluut geen vakantie gaat worden, heeft Roef al snel door als hij eenmaal in hotel De Spartaan is aangekomen. Denk eerder aan een werkkamp: eindeloos schuren en verven, een zwembad uitgraven in de brandende zon, gymnastiekoefeningen om 6 uur ’s ochtends, met je blote voeten over dennenappels lopen én heel weinig eten en slaap. Gedurende het verhaal worden de kinderen steeds zwakker. Maar door de angstcultuur die er heerst, durft niemand er iets van te zeggen, totdat kinderen er bijna aan onderdoor gaan.

Waar ik heel benieuwd naar was, was hoe het verhaal zich verder zou gaan ontwikkelen. Want tijdens het lezen heb ik meerdere keren hier thuis genoemd dat het zo’n leuk verhaal was, en dat ik dan ook hoopte dat het een goed en origineel einde zou hebben. Soms heb je helaas boeken waarvan je vooraf hele hoge verwachtingen hebt, maar die dan uiteindelijk erg tegenvallen. Dat is bij dit boek zeker niet het geval. Zo origineel als het onderwerp van het verhaal is, zo verrassend en fijn is ook het einde van het verhaal.

illustraties in omslag

Prettig te lezen

Hotel De Spartaan is een boek dat ontzettend prettig leest. Ik denk dat dit ook een boek is dat goed geschikt is voor kinderen die wat minder goed of graag lezen. De zinnen zijn niet te lang, er is gekozen voor een wat groter lettertype en de hoofdstukken zijn niet te lang. Er staan geen illustratie in, maar dat heb je ook helemaal niet nodig. De illustratie op de voorkant (van Mark Janssen) geeft een beeld van hoe het hotel eruit ziet. En door het lezen van het boek heb je al snel genoeg een beeld hoe het eraan toegaat in het hotel zelf, daar zijn geen illustraties voor nodig.

Wat ik trouwens ook heel goed vond, was dat in het verhaal ook een stukje verwijzing kwam naar Sparta. Volwassenen hebben bij het lezen van de titel wellicht al een beetje een idee wat ze kunnen verwachten. Maar voor kinderen zal dit onbekend zijn. Zo wordt de naam van het hotel voor de kinderen ook meteen duidelijk. Ik vond ‘Hotel De Spartaan’ een ontzettend leuk en spannend boek, en gun heel veel kinderen deze leeservaring!

Hotel de Spartaan

Specificaties Hotel De Spartaan

Auteur: Lizette de Koning | Illustraties: Mark Janssen | Uitgeverij: Ploegsma | 9789021686615 | 10 september 2025 | 224 pagina’s | Meer informatie bij je lokale boekhandel, bezoek de website van uitgeverij Ploegsma, klik hier voor Bol, kijk bij Bruna.nl of kijk bij Amazon

Welk woord of thema spreekt jou aan in een boek? Klik op een woord en ga naar boeken toe in dit thema!

avontuur boekenserie culturen debuut dieren diversiteit emoties familie fantasie fantasy geheimen geschiedenis gevoelens graphic novel grappig het leven humor interactief jeugdroman jezelf zijn klassieker kunst liefde maatschappij magie mentale gezondheid mindful mysterie natuur oorlog opgroeien prentenboek prentenboek op rijm roman school seizoenen spannend sprookjes sterke vrouw thriller verhalenbundel vriendschap weetjesboek wereld zoekboek

Hotel de Spartaan voorkant cover omslag kaft ontwerp door mark jannsen
Footer 8 met bol verwijzing
Kelly
Delen is enorm lief

Schrijf je in voor onze stoere nieuwsbrief die elke eerste week van een maand wordt verzonden en blijf op de hoogte van het lekkerste leesvoer!

Ik ben Kelly en ben moeder van 2 dochters uit 2011 en 2014. Ik ben getrouwd en woon in Den Bosch, waar ik ben geboren en getogen. Inmiddels ben ik alweer ruim 18 jaar werkzaam in het onderwijs, waar ik juf van de kleuters ben. Dit is iets waar ik elke dag enorm van geniet! Daarnaast ben ik samen met mijn man de trotse eigenaar van Mini & More, een webshop in outlet merkkleding. Deze 2 banen naast elkaar is eigenlijk een meer dan fulltime baan, maar ik vind het echt superleuk om te doen!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Bericht reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.