Slaapmuis gaat naar school, een warm boekje voor beginnende lezers

Ik ben altijd op zoek naar nieuwe boekjes voor mijn klas. Boekjes die niet bij de methodes horen, spreken me vaak extra aan. Het gaat mij namelijk om het verhaal, het technisch lezen kan ondersteund worden. Het verhaal moet dan wel boeiend zijn. Ik was dan ook erg nieuwsgierig naar Slaapmuis gaat naar school. De titel past goed bij het begin van het schooljaar.

Kader slaapmuis gaat naar school

Slaapmuis gaat naar school samenvatting

Kleine slaapmuis is superblij! Vandaag gaat hij voor het eerst naar school. Gelukkig gaat zijn beste vriend met hem mee. Samen lopen ze naar de klas in het bos, waar de juf al op hen wacht. Daar ontmoeten ze andere dieren uit de klas. Ze spelen samen en leren wat elk dier heel goed kan. Waar is de kleine slaapmuis het allerbeste in? Juist ja… in slaap vallen!

achterflap

Herkenbaar prentenboek over naar school gaan

Slaapmuis gaat naar school, gaat over een kleine muis die samen met zijn vriendjes naar school gaat. Hij gaat naar de school in het bos en daar leren ze over de kwaliteiten van elkaar. Deze boodschap zit mooi door het verhaal verwerkt. Ik vond het alleen vrij heftig voor jonge kinderen om al meteen te leren dat de marter niet zo lief is en stout doet. Dit lijkt me ook vrij stereotiep en dat is soms wel jammer. Sommige kwaliteiten zijn ook duidelijker en iets waar je meer aan hebt dan andere.

Dit voelt niet altijd in balans. Het ene diertje hoort dat hij altijd lief en behulpzaam is en de ander krijgt te horen dat zijn kwaliteit slapen is. Dat voelt voor mij als juf niet helemaal in balans. Het opent wel mooi het gesprek over wat nou echt kernkwaliteiten zijn en hoe je die bij elkaar kunt zien en benoemen. De boodschap van vriendschap en opkomen voor elkaar is mooi.

De illustraties zijn mooi, warm en speels. Er zitten geregeld wat spelletjes tussendoor om het boekje ook speels te houden. Het lettertype is prettig leesbaar en ondanks dat het voor een Avi-boekje vrij dik is, leest het vlot weg.

intro slaapmuis gaat naar school

Slaapmuis gaat naar school recensie

Het boekje is geschreven op M3-niveau. Ik stoorde me alleen aan het streepje tussen woorden zoals slaap-muis en vleer-muis. Op M3 kunnen kinderen echt al wel samenstellingen lezen zonder het streepje. Maar woorden als egel of hazel (met lange klank) die dan nog niet geleerd zijn, daar wordt geen nadruk op gelegd. Tak-ken komt dan wel weer voor. Dit maakte dat ik het niet altijd prettig vond lezen en als leerkracht het ook soms verwarrend vond. Misschien dat dat met de vertaling uit het Duits ook te maken heeft, ik weet niet hoe het daar is qua technisch lezen. Maar het is wel iets om rekening mee te houden en te benoemen voor of tijdens het lezen. Zodat kinderen niet in de war raken met wat ze niet kennen van school.

Het idee van vriendschap en de verschillende kwaliteiten vond ik erg mooi en sterk. Ik had de uitvoering wat minder stereotiep en ook wel echt op kernkwaliteiten gericht graag gezien. Maar het levert zeker mooie gesprekken op. Slaapmuis gaat naar school is speels en de spelletjes zijn een leuke afwisseling. De streepjes stoorden mij wel een beetje, maar ik denk dat kinderen hier flexibeler mee omgaan. Buiten dat is het een lief aviboekje dat vanaf een paar maanden in groep 3 zeker geschikt is om zelf te lezen.

eerste bladzijde tekst slaapmuis gaat naar school

Leestips voor beginnende lezers

Er zijn heel veel boekjes voor beginnende lezers. Het belangrijkste is dat kinderen plezier hebben in het lezen. Het onderwerp en leesplezier helpt ook als het misschien technisch gezien nog net iets te moeilijk is. Samenlezen kan dan zeker ondersteunen om te helpen als het net te moeilijk is. Er zijn heel veel boekjes voor lezers op M3/E3 niveau. Hieronder een aantal voorbeelden.

voorbeeld spelletjes bladzijde

Specificaties Slaapmuis gaat naar school

Auteur: Sabine Bohlmann | Illustraties: Kerstin Schoene | Vertaling: Emy Geyskens | Uitgever: Pelckmans | 15 augustus 2025 | 9789462348219 | 80 pagina’s | Meer informatie bij je lokale boekhandel, ga naar de website van uitgeverij Pelckmans, klik hier voor Bol, kijk bij Bruna.nl of bij Amazon

Welk woord of thema spreekt jou aan in een boek? Klik op een woord en ga naar boeken toe in dit thema!

avontuur boekenserie culturen debuut dieren diversiteit emoties familie fantasie fantasy geheimen geschiedenis gevoelens graphic novel grappig het leven humor interactief jeugdroman jezelf zijn klassieker kunst liefde maatschappij magie mentale gezondheid mindful mysterie natuur oorlog opgroeien prentenboek prentenboek op rijm roman school seizoenen spannend sprookjes sterke vrouw thriller verhalenbundel vriendschap weetjesboek wereld zoekboek

Footer 8 met bol verwijzing
Ingrid
Delen is enorm lief

Schrijf je in voor onze stoere nieuwsbrief die elke eerste week van een maand wordt verzonden en blijf op de hoogte van het lekkerste leesvoer!

Ik ben Ingrid (1988) en werk als leerkracht basisonderwijs waarbij ik niet aan een locatie gebonden ben. Zo heb ik in Nederland & Bonaire gewerkt en nu in Portugal. Ik ben betrokken bij de schoolbieb en heb de opleiding Vol van lezen afgerond. Plezier in lezen vind ik naast het technische stukje heel belangrijk. Buiten veel jeugdliteratuur lees ik graag fantasy en thrillers. Momenteel verdiep ik me veel ook in jeugdboeken met gedichten en poëzie.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Bericht reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.